Chovatelské potřeby PetPoint.cz


Váš slevový kód

Vlastníte-li slevový kód, pomocí kterého lze uplatnit slevu za zboží, vložte ho zde. Po zadání platného kuponu budou všechny ceny na eshopu automaticky sníženy.


zjistěte platnost vašeho kódu

Nabízíme Vám kvalitní krmiva a chovatelské potřeby pro psy, kočky i další domácí mazlíky. Potřeby pro chovatele máme v širokém sortimentu skladem, za dobré ceny a s rychlým doručením. Peníze zpět z každého nákupu Vám přináší náš Petpoint Bonus Program.
Potřeby pro chovatele - PetPoint

PETPOINT
Pesvice 20
431 11 Jirkov

Info o zboží a objednávkách
(od 9.00 do 17.00)
+420 727 831 303

E-mail: eshop@petpoint.cz
ICQ: 608452562


Jak je to s obsahem čerstvého masa v krmivech?

24.09.2013 13:13:31

Do krmiv pro psy a kočky lze přidávat čerstvé syrové maso, ale je jen několik výrobců v Evropě, kteří to umí. Proto se většina krmiv vyrábí jen z masových mouček.

Od 1. září 2011 začalo platit Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 767/2009, které stanovuje pravidla pro uvádění krmiv pro zájmová zvířata v zájmovém chovu na trh včetně požadavku na označování, balení a obchodní úpravu. Toto nařízení platí stejnou měrou pro tuzemské výrobce i pro dovozce zahraničních značek krmiv. Mimo jiné jim stanovuje pro nás, zákazníky, jednu významnou povinnost uvádět obsah použité suroviny ne v původní stavu před zpracováním, jak bylo a je celkem rozšířené, ale ve stavu přepočteném podle obsahu sušiny výrobku. Jinými slovy - to co je skutečně obsaženo ve výrobku. Nejvíce účinky nařízení oceníme právě v souvislosti s výkladem informace o použití čerstvého masa, která bývá často a záměrně zneužívána a my, zákazníci, klamáni. Za čerstvé maso bývá někdy označována sama masová moučka a dalším častým nešvarem je uvádění obsahu masa jakou součet čerstvého masa, masových mouček a někdy dokonce i tuku. Výsledkem jsou vysoká čísla a zkreslená realita. Pro názornost: - 100 g granulí obsahuje cca 10 g vody a 90 g sušiny (to, co zbude po odpaření vody) - 100 g masové moučky obsahuje také cca 10 g vody a 90 g sušiny - 100 g čerstvého masa ale obsahuje cca 70 g vody a 30 g sušiny, t.j. v čerstvém mase je cca 3x méně sušiny než v granuli

Je-li ve výrobku deklarován obsah čerstvého masa, např. 10%, znamená to podle platné legislativy, že k výrobě 10 kg granulí bylo nutno použít 9 kg (90%) suché směsi z masových mouček, obilovin a dalších doplňků a 3 kg (3x 1 kg) čerstvého syrového masa, t.j. celkem 12 kg surovin.

Mezi 10-15 % obsahu čerstvého masa se nachází technologická hranice vyrobitelnosti krmiva. Pokud je překročena, znamená to, že vzniklá směs obsahuje příliš mnoho vody, aby z ní bylo možné granule procesem extruze vyrobit.

Na trhu se ale objevují výrobky, které mají deklarován obsah čerstvého masa až 70%. To by znamenalo, že k výrobě 10 kg granulí bylo použito 3 kg (30%) suché směsi a 21 kg (3x7 kg) čerstvého syrového masa, t.j. celkem 24 kg surovin. 

Sami si udělejte názor, zda je to možné a jaká by musela být cena takového výrobku.

(čerpáno z webu www.fitmin.cz)

Další články